Jak uratować zalany telefon? Co zrobić z zalanym telefonem?

Relaksująca kąpiel skończyła się feralnie, bo smartfon utonął w wannie? A może zdjęcie przy fontannie okazało się jednak nie najlepszym pomysłem, bo telefon wylądował w samym jej środku? Nie ważne jak wyglądał ten nieszczęśliwy wypadek - czas na działanie! Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uratować zalany telefon.

Krok pierwszy - jak uratować zalany telefon?

Na samym początku, kiedy Twój smartfon zaliczy kontakt z wodą, powinieneś natychmiast go wyłączyć. Szybkie działanie jest tutaj bardzo ważnym punktem na liście. Przede wszystkim wytrzyj go chusteczką lub czymś, co dobrze wchłania wodę. Jeśli Twój telefon posiada klapkę, którą da się ściągnąć - natychmiast to zrób i wyciągnij wszystkie karty i baterię.

Krok drugi - suszenie

Jeśli wykonałeś te czynności, które wstępnie pomogą zminimalizować poziom wilgoci i jeśli ściągnąłeś klapkę i pozbyłeś się wszystkich “ruchomych” elementów, to czas na akcję ratunkową. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby nasz telefon przeżył spotkanie z wodą. Po pierwsze trzeba rozkręcić telefon, tak aby pozbyć się resztek wody, które dostały się do środka. Następnie połóż telefon w suchym i ciepłym miejscu, najlepiej na lekko włączonym kaloryferze lub na słońcu. Teraz pozostało już tylko czekanie.

Suszenie telefonu w misce z ryżem - mit czy prawda?

W Internecie jedną z najczęściej spotykanych rad dotyczących tego, jak uratować zalany telefon jest włożenie go do miski z ryżem. Chociaż zarzuca się, że jest to kompletny mit, to jednak jest w tym trochę prawdy. Ta metoda sprawdzi się w momencie, kiedy nasz telefon nie został mocno zalany, a np. zmoknął podczas deszczu. Ryż posiada bowiem właściwości higroskopijne, dzięki czemu wyciąga wilgoć. Nie podziała to jednak w momencie, kiedy woda dostała się już do podzespołów. Dodatkowym minusem tej techniki jest to, że drobinki ryżu mogą dostać się do wnętrza telefonu i spowodować jeszcze większe szkody.

Zalany telefon - czego nie robić?

W momentach stresu często nie działamy logicznie. Chcąc jak najszybciej naprawić szkody, możemy podjąć złe decyzje, które sprawią, że nasz telefon całkowicie przestanie działać. Dlatego ważne, aby wiedzieć czego przede wszystkim NIE robić w momencie, gdy telefon zostanie zalany. W tym przypadku chyba jednym z najgorszych pomysłów jest suszenie smartfona suszarką. Oczywiście początkowo takie działanie wydaje się logiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że jakikolwiek ruch może jeszcze głębiej wprowadzić wodę, przez co usunięcie jej stanie się niemożliwe. Również wkładanie do piekarnika, nawet na niższą temperaturę, nie jest dobrym pomysłem. Na płycie głównej znajdują się bardzo wrażliwe elementy, które pod wpływem ciepła mogą zostać uszkodzone.

Wysuszyłeś? Sprawdź, czy działa!

Kiedy wydaje Ci się, że Twój telefon jest już w pełni wysuszony, możesz zrobić mały test, dzięki któremu upewnisz się, czy wszystko jest w porządku. Włącz ostrożnie swojego smartfona. Jeśli uruchomi się bez problemu, sprawdź czy odpowiednio czyta wszystkie karty i czy działają poszczególne funkcje. Ostatnim testem jest ładowanie telefonu. Jeśli wszystko działa poprawnie, możesz przystąpić do próby z ładowarką. Działa jak należy? W takim razie Twój telefon został uratowany!

W momencie, kiedy widzisz, że pod ekranem zebrała się woda lub jakieś funkcje nie działają, to powinieneś zwrócić się do profesjonalnego serwisu.