Co to jest smartfon?

Nieustanny rozwój technologii, a tym samym przekształcenie społeczeństwa przemysłowego w typowo informacyjne, przyniosło ogromną liczbę urządzeń multimedialnych. Jednym z nich jest smartfon, którego popularność z roku na rok stale wzrasta. Tylko co to właściwie jest?

Co to jest smartfon?

Choć smartfon posiada podstawowe funkcje pierwszych telefonów komórkowych, to nie jest to już większa od dłoni gruba bryła z antenką. Dziś to kieszonkowe urządzenie telefoniczne z kolorowym, dotykowym ekranem i systemem operacyjnym. Łączy w sobie funkcje nie tylko klasycznego telefonu komórkowego, ale też wielu innych urządzeń, takich jak aparat, odtwarzacz muzyczny, nawigację GPS, dyktafon, zegarek czy kompas.

Pierwszy smartfon powstał w 1992 roku, jako urządzenie o nazwie Simon firmy IBM. Jako jeden z pierwszych prototypów zawierał książkę adresową, kalkulator, kalendarz, notatnik, pocztę elektroniczną oraz gry. Użytkownik korzystał także ze smartfona za pomocą rysika.

W smartfonach działają różne systemy operacyjne. Jedne z najbardziej popularnych to m.in.: Windows 10 Mobile, iOS, Android BlackBerry OS, Sailfish czy Firefox OS.

Do czego służy?

Smartfon pozwala przede wszystkim w łatwy sposób kontaktować się przez rozmowy telefoniczne, SMS-y i MMS-y, jak i wysyłanie e-maili, korzystanie z Facebooka, Twittera, Instagrama oraz innych aplikacji. Urządzenie gwarantuje także robienie zdjęć lub nagrywanie filmów w najwyższej jakości.

Co to jest smartfon a iphone?

W internecie pojawia się wiele opinii, jakoby iphone nie był smartfonem. Czy to faktycznie prawda? Iphone posiada większość cech smartfona, jednak głównym czynnikiem odróżniającym jedno od drugiego jest fakt, że Iphone produkuje tylko i wyłącznie jedna marka. Jest nią firma Apple, która dodatkowo sama zaprojektowała i wykorzystała w swoich urządzeniach indywidualny system operacyjny iOS. W przypadku smartfonów – mogą one mieć zarówno system Android, jak i Windows, z dodatkowym podziałem na poszczególnych producentów.

Marka Apple zadbała, aby na rynku Iphone wyróżniał się niezwykle odrębnymi cechami własnymi. Są nimi zarówno czujnik Touch ID, który umożliwia szybkie, jak i łatwe odblokowanie telefonu, raczej jednostronny design z logo nadgryzionego jabłka czy sklep Apple (a nie jak w przypadku innych smartfonów – sklep google play).

Jak wynika z opinii, system iOS działa płynnie, jest atrakcyjny i doszlifowany wizualnie, a do tego czytelny i bardzo intuicyjny. Robi to wrażenie szczególnie na tle niedopracowanej konkurencji, nieustannie tworzącej nakładki na system.

co to jest smartfon

Co to jest smartfon modułowy?

Założenie projektu Ara jest bardzo proste: podstawą telefonu będzie struktura, w której montowane będą wszystkie elementy - ekran, bateria, aparat fotograficzny, sensory, moduły 3G, WiFi i inne. Wszystkie moduły montowane będą w podstawie za pomocą złączy magnetycznych. Dzięki modułowej konstrukcji, gdy telefon się popsuje lub też dostępna będzie nowsza, lepsza wersja jakiegoś z modułów, wystarczy wymienić konkretny element - nie ma konieczności wymieniania całego urządzenia. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów użytkowania smartfona.

Smartfon – co to jest dual sim?

Dzięki dual sim można korzystać z dwóch kart SIM, czyli z dwóch numerów – np. służbowego i prywatnego na jednym telefonie komórkowym. Jeśli smartfon posiada taką funkcję, wyposażony jest w dwa sloty na karty. W takim telefonie aktywne są oba numery, dzięki czemu można odbierać SMS-y i połączenia zarówno z jednego, jak i drugiego.

Co to jest smartfon budżetowy?

Smartfon budżetowy to rodzaj telefonu, który niekoniecznie należy do znanego producenta. Urządzenie posiada nieco słabsze parametry, jest tańszy i mniej popularny. Wiele osób nie chce wydawać dużych pieniędzy na topowe konstrukcje, tym bardziej że do większości zadań wystarczają smartfony do 1000 zł. To właśnie do tego typu telefonów należą tak zwane budżetowce.