Płatność telefonem – z czym to się je?

Nie musisz zabierać gotówki ani karty do bankomatu, aby zapłacić za swoje zakupy! Jak to możliwe? Rozkwit smartfonów doprowadził nie tylko do rozbudowania rynku telefonii komórkowej, ale też bankowej. Placówki te umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą smartfona w niemal wszystkich sklepach stacjonarnych i internetowych. Jak działa płatność telefonem?

Płatność zbliżeniowa telefonem – jak przebiega?

Jeśli chcemy zapłacić telefonem, wystarczy posiadać smartfon z NFC, czyli radiowym standardem komunikacji na bliskie odległości. Płatność odbywa się wówczas tak samo, jak kartą zbliżeniową, wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala. Do wykonania płatności potrzebna będzie również aplikacja wybranego banku. Obecnie możliwość tę wspiera kilkanaście polskich banków, w tym; PKO, mBank, Alior, ING czy Millenium. Jak to wygląda w poszczególnych przypadkach?

Płatność telefonem mBank

mBank oferuje 4 opcje w przypadku płatności telefonem. Pierwszą z nich jest dodanie karty MasterCard do Google Pay w aplikacji mobilnej. Wystarczy wybudzić i zbliżyć telefon do terminala. Operacja nie wymaga nawet otwierania aplikacji. Jeśli zakupy przekraczają 50 złotych, trzeba będzie potwierdzić płatność na terminalu PIN-em do karty.

Kolejną opcją jest Blik. Wystarczy smartfon, dostęp do internetu oraz aplikacja mobilna mBanku. Każdorazowa wypłata gotówki lub inna transakcja potwierdzona jest przy użyciu 6-cyfrowego jednorazowego kodu BLIK. Aby mieć aplikację mBanku, potrzebujesz smartfona z systemem operacyjnym Android w wersji minimum 4.4 lub iOS 9.0 lub nowsze.

Innym sposobem na płacenie telefonem jest zamówienie naklejki w formie mini karty debetowej, którą przykleja się na niemal każdy przedmiot, który codziennie miewa się ze sobą. Można nim płacić tak, jak standardową kartą płatniczą.

Płatność telefonem PKO

W przypadku chęci zapłaty zbliżeniowo telefonem wystarczy posiadać aktywną aplikację IKO, telefon z systemem Android w wersji min. 4.4 z NFC oraz kartę kredytową lub debetową w PKO Banku Polskim.

Zaleca się wybrać tę kartę, którą chcemy „podpiąć” do płatności zbliżeniowych telefonem z IKO. Jeśli użytkownik nie posiada aktywnego NFC w telefonie, zostaniemy przekierowani do ustawień telefonu, aby włączyć NFC. Wtedy aplikacja jest gotowa do uiszczenia należności.

Płatność telefonem ING

Oprócz płatności blik, która działa w aplikacji moje ING Mobile i Google Pay, jako niezależna od banku aplikacja jest też Visa zbliżeniowa, czyli wirtualna postać plastikowej karty kredytowej, Mastercard w telefonie (karta płatnicza w telefonie) oraz zbliżak Visa (karta zbliżeniowa w formie naklejki).

płatnosć telefonem

Płatność telefonem - Millennium

Płatność telefonem w banku Millennium działa w oparciu o technologię HCE i umożliwia stworzenie wirtualnej karty płatniczej w aplikacji mobilnej banku. Klienci, którzy utworzą w aplikacji Banku Millennium mobilną kartę Mastercard, będą mogli zapłacić telefonem wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe Mastercard.

Płatność telefonem Alior oraz Eurobank

Klienci Alior Banku również tak jak w przypadków innych placówek, będą mogli dokonać płatności telefonem za pomocą usługi Google Pay oraz Blik. W przypadku Eurobanku klienci mają do czynienia z mobilną kartą debetową Visa, czyli kartą płatniczą w postaci elektronicznej, zainstalowaną zdalnie na telefonie. Pobiera się ją na swój telefon poprzez aplikację mobilną Eurobanku. Klient musi posiadać konto w Eurobanku, aplikację mobilną i telefon z systemem Android w wersji min. 5.0 i opcją komunikacji NFC.

Płatność telefonem - T-mobile

Użytkownicy T-mobile mają wybór - mogą zarówno to zrobić, korzystając z płatności zbliżeniowych HCE, jak i z Google Pay. Klienci muszą wejść do aplikacji mobilnej, przejść do szczegółów karty, którą chce używać do płatności zbliżeniowych HCE, a w zakładce zarządzaj znajdzie sekcję 'płatności zbliżeniowe', w której wybiera opcję włącz.

Płatność telefonem w Biedronce

Aby zapłacić za zakupy telefonem, należy zainstalować darmową aplikację płatności mobilnych. Biedronka wykorzystuje usługę IKASA, działającą jak karta płatnicza.

Płatność telefonem bez NFC

Jeśli nie posiadamy NFC, istnieją inne rozwiązania, które mogą zastąpić wspomnianą usługę. Należy do nich: Blik, IKO, PeoPay oraz iKasa. Niektórzy zastępują moduł ten także pomocą etui z miejscem na kartę bankomatową.