Jak chronić smartfon przed uszkodzeniem?

Nowoczesne telefony są wielofunkcyjne, drogie, a często wręcz nieprzyzwoicie drogie. Dlatego wielu z tych, którzy zdecydowali się na zakup telefonu komórkowego w sklepie internetowym lub w zwykłym punkcie sprzedaży, od razu zastanawia się nad bezpieczeństwem urządzenia.

Produkcja akcesoriów, które mogą przedłużyć żywotność gadżetu, to cały przemysł, w którym produkuje je wielu producentów. Szereg akcesoriów przeznaczonych do konkretnego modelu urządzenia może zostać wdrożonych przez producenta, ale zdecydowaną większość ofert konsumenci otrzymują od zewnętrznych twórców, oferujących najszerszy asortyment.

etui dotelefonu

Folie ochronne

W przeszłości osłona ekranu telefonu była koniecznością, zwłaszcza w przypadku telefonów, które nie były przystosowane do noszenia etui. Bez osłony ekranu po kilku dniach ekran mógłby się porysować, zmatowić, wyblaknąć i stać się mniej wrażliwy na dotyk. Obecnie posiadanie folii ochronnej (lub osłony ekranu) jest nadal istotne, ale wiele zależy od rodzaju szkła na ekranie i sposobu użytkowania smartfonu. Wiele urządzeń jest wyposażonych przez producentów w wytrzymałe szkło, takie jak Gorilla Glass, które jest mniej podatne na uszkodzenia. Teoretycznie takie szkło nie wymaga ochrony foliowej, jednak pojawienie się zarysowań od zwykłego piasku kwarcowego jest uzasadnione, ze względu na dużą gęstość tego ostatniego.

Obecnie rozpowszechnione są folie uniwersalne, odpowiednie dla wszystkich urządzeń o zadeklarowanej przekątnej, oraz folie przeznaczone tylko dla określonych modeli.

Szybka ochronna

Szybka ochronna ma również za zadanie chronić wyświetlacz Twojego smartfona przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami pozostawionymi przez palce. To akcesorium stało się bardziej popularne niż osłona ekranu. W przeciwieństwie do folii, która jest wykonana w innej technologii i ma większą wytrzymałość, z zewnątrz wygląda jak bardzo cienka i całkowicie przezroczysta plastikowa nakładka. Ochronę wyświetlacza mocuje się tak jak zwykłe folie (na czystej i suchej powierzchni). Szkło ma grubość około 0,3 mm i jest kilkakrotnie twardsze od folii. Oznacza to, że nie jest w stanie wytrzymać ostrych krawędzi kluczy ani zadrapań od innych metalowych przedmiotów, które mogą znaleźć się z gadżetem w torbie lub kieszeni. Właściwości oleofobowe takich powłok szklanych są również wyższe niż właściwości folii.

Niewątpliwą zaletą tej powłoki jest to, że bardzo dobrze chroni wyświetlacz smartfona przed upadkiem. Jeśli Twój gadżet upadnie na twardą powierzchnię, szkło ochronne przejmuje uderzenie - może pęknąć i rozszczepić się, zachowując integralność samego ekranu dotykowego. Wyświetlacz jest jedną z najdroższych części każdego smartfona, jego koszt może sięgać nawet 40% całkowitej ceny urządzenia, koszt szkła ochronnego jest niewspółmiernie mniejszy i nie stanowi dużego obciążenia finansowego, gdy ulegnie zniszczeniu. W tym właśnie tkwi sekret popularności szkła ochronnego - w wielu przypadkach ratuje ono ekran przed uderzeniem.

Szkło nie zniekształca kolorów i nie wpływa na wyrazistość obrazu, nie zmienia się też reaktywność matrycy ani właściwości dotykowe smartfonów. Oprócz folii, szkła te są dostępne w wersjach uniwersalnych lub dla konkretnych modeli.

szkło ochronne

Sprawdź także: Jaki wybrać smartfon dla dziecka?

Etui

Etui to popularne akcesorium do smartfonów. Służy on zarówno do ochrony urządzenia, jak i do jego przenoszenia, a nawet do zmiany wyglądu. Ponadto istnieją futerały uniwersalne, pasujące do wszystkich modeli, oraz "indywidualne", przeznaczone tylko dla konkretnych gadżetów. Z reguły internetowe sklepy ze smartfonami mają imponujący wybór różnych rodzajów futerałów, z których każdy ma swoje własne cechy.

Futerały są wykonane z takich materiałów, jak:

  • - Skóra (sztuczna i naturalna).
  • - Plastik.
  • - Silikon.
  • - Metal
  • - Tkanina

etui telefon

Zobacz także: Jak chronić ekran smartfona?

Jeśli chodzi o formy osłon, ich wybór jest również bardzo szeroki:

"Case"

Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego w różnych kolorach i stanowią nakładkę, którą nasuwa się na tył smartfonu i zakrywa boki urządzenia. Futerały te najlepiej stosować w połączeniu z folią lub szkłem ochronnym.

"Zderzaki"

Rzadziej spotykane ze względu na słabą ochronę. Są one zazwyczaj wykonane z silikonu lub gumy i chronią tylko niektóre obszary (boki, narożniki). Oryginalna konstrukcja urządzenia nie została naruszona. Aby zabezpieczyć przednią i tylną ściankę, należy użyć folii lub szkła.

Etui "książkowe"

Jest to prawdopodobnie najbardziej niezawodny futerał, który pełni funkcję ochronną. Smartfon jest w niej całkowicie zamknięty, a boki i tylny panel są mocno przytwierdzone. Etui typu flip-book otwiera się na bok, jak standardową książkę, natomiast przednia okładka etui typu flip-book jest u dołu zawieszona na zawiasach. Wzór i tekstura mogą być bardzo różne. Niektóre modele są wyposażone w przegródki na karty kredytowe lub można je złożyć jak stojak.