Jak podłączyć telefon do TV?

Jak podłączyć smartfon do telewizora? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli telefonów komórkowych, którzy chcą oglądać swoje zdjęcia i filmy na dużym ekranie. W dzisiejszym artykule przedstawimy i omówimy zestaw przydatnych akcesoriów i gotowych rozwiązań, które pomogą rozwiązać ten problem.

Większość nowoczesnych telefonów komórkowych z systemami operacyjnymi Android lub iOS ma potężną moc obliczeniową, która zapewnia użytkownikowi funkcje pełnoprawnego komputera PC, a także jest wyposażona w zaawansowane aparaty fotograficzne, co sprawia, że stają się one prawdziwą maszyną do amatorskiej produkcji zdjęć i filmów. Oczywiście wszystko to wymaga po prostu możliwości podłączenia do telewizora, aby pokazać rodzinie i znajomym zdjęcia i filmy z wakacji.

Nie każdy jednak wie, jak podłączyć swój telefon do domowego telewizora. O ile w przypadku odtwarzaczy domowych nie ma problemu - połączenie odbywa się za pomocą kabla HDMI - o tyle nie można go podłączyć do smartfona. Nawet w przypadku nowoczesnego telewizora Smart TV (telewizora z łącznością internetową i różnymi wbudowanymi aplikacjami) skonfigurowanie możliwości przesyłania strumieniowego treści ze smartfona lub tabletu na duży ekran nie jest łatwe.

W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie podstawowe sposoby podłączania smartfonu do telewizora, abyś mógł wybrać ten, który jest dla Ciebie najlepszy.

smartphone tv

Zobacz też: Flagowe smartfony na rok 2022: ranking najlepszych smartfonów

Połączenie bezprzewodowe

Jest to najwygodniejszy typ połączenia. Nie musisz się zastanawiać, gdzie położyć kolejny przewód, nie musisz podchodzić do telewizora, aby podłączyć smartfon. Jedyną irytującą rzeczą jest to, że telewizor musi obsługiwać sieć Wi-Fi. Jeśli tak nie jest, trzeba się będzie martwić o zakup dodatkowych akcesoriów.

Chromecast

Aby w ten sposób podłączyć smartfon do telewizora, należy kupić odtwarzacz multimedialny Chromecast. Na szczęście nie kosztuje to dużo pieniędzy i będzie Cię to kosztować około 200zł, a jeśli dodasz około 150zł więcej, możesz kupić Chromecast z Google TV. W tym przypadku nie tylko będziesz mógł przesyłać strumieniowo treści ze swojego smartfona, ale także otrzymasz pełnowartościowy dekoder, który zmieni Twój telewizor w Smart TV.

Kupiłeś urządzenie Chromecast i co teraz? Podłącz dekoder do telewizora przez złącze HDMI i zainstaluj na smartfonie aplikację Google Home dla systemu Android lub iOS. Następnie przełącz źródło sygnału telewizora na port HDMI dekodera i skonfiguruj go, postępując zgodnie z prostymi i nieskomplikowanymi instrukcjami krok po kroku.

Miracast

W przeciwieństwie do połączenia Chromecast, nie trzeba kupować żadnych dodatkowych gadżetów. Każdy telewizor obsługujący technologię Miracast i każdy nowoczesny smartfon jest wystarczająco dobry, aby korzystać z tej metody połączenia. Wystarczy włączyć tryb Miracast w menu telewizora i włączyć funkcję "Wireless Display" (Wyświetlacz bezprzewodowy) w smartfonie.

Oczywiście, jeśli Twój telewizor nie posiada tego trybu, a chcesz w ten sposób przesyłać strumieniowo ekran swojego smartfona, możesz kupić adapter, który doda tę funkcję do telewizora. Jednak taki adapter, choć znacznie tańszy od Chromecasta, ma znacznie gorsze możliwości. Z tego powodu radzimy kupić urządzenie Chromecast.

mężczyzna oglądający tv

Wi-Fi Direct

W przypadku tej metody nie tylko nie potrzebujesz żadnych dodatkowych gadżetów, ale nawet nie potrzebujesz sieci Wi-Fi w swoim domu. Wszystko, czego potrzebujesz, to smartfon i telewizor zgodny z Wi-Fi Direct.

Włącz funkcję Wi-Fi Direct w telewizorze, a utworzy on własną sieć Wi-Fi. Włącz funkcję Wi-Fi Direct w smartfonie w obszarze Sieci bezprzewodowe -> Wi-Fi -> Ustawienia zaawansowane i wybierz sieć telewizora. Przy całej swojej prostocie i bezpretensjonalności ta metoda połączenia nie jest szybka, dlatego powinna być stosowana tylko wtedy, gdy wszystkie inne opcje telewizyjne są niedostępne.

DLNA

Jest to kolejny prosty sposób podłączenia smartfona do telewizora, który nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Wszystko, czego potrzebujesz, to telewizor z obsługą DLNA. Jednak w przeciwieństwie do Wi-Fi Direct nie jest potrzebna domowa sieć Wi-Fi.

Włącz funkcję DLNA w menu telewizora. Ustaw smartfon na telewizorze jako odtwarzacz, uruchom standardową Galerię Android i otwórz żądany plik multimedialny. Wadą tej funkcji jest to, że nie obsługuje ona przesyłania strumieniowego ekranu, a wszystko jest ograniczone do zwykłych plików multimedialnych.

DLNA nie oferuje uniwersalnego wyświetlania treści - przesyła tylko muzykę, zdjęcia i niektóre formaty wideo. Rozdzielczość obrazu zależy jednak od urządzenia odbiorczego.

Apple AirPlay

Ta metoda jest idealna dla posiadaczy iPhone'a i telewizora zgodnego z AirPlay 2. Takich telewizorów jest mnóstwo. Po pierwsze, upewnij się, że telewizor i smartfon są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie znajdź film, który chcesz wyświetlić na dużym ekranie, stuknij ikonę AirPlay i wybierz zgodny model telewizora.

Jeśli nie chcesz transmitować wideo na telewizor, lecz na cały ekran smartfona, podłącz oba urządzenia do tej samej sieci Wi-Fi, przesuń palcem w dół od prawej górnej krawędzi ekranu, stuknij pozycję Powtórz ekran i wybierz zgodny telewizor. Aby zatrzymać transmisję, otwórz Panel sterowania, stuknij Powtarzanie ekranu, a następnie stuknij Zatrzymaj powtarzanie lub użyj przycisku Menu na pilocie Apple TV Remote.

watching tv

Wnioski

Jak widać, smartfon można podłączyć do telewizora na wiele różnych sposobów. Wybór jednego z nich zależy od konkretnego modelu telewizora, który obsługuje daną technologię, oraz od preferencji użytkownika. Radzimy jednak wybrać jedną z metod połączenia bezprzewodowego. Zwłaszcza jeśli zamierzasz regularnie korzystać z połączenia smartfon-telewizor.