Jaki wybrać smartfon dla dziecka?

W dzisiejszych czasach telefon może być dla dziecka tak samo znajomy jak tornister czy piórnik. Pytanie brzmi: który smartfon jest najlepszy dla Twojego dziecka?

Prędzej czy później Twoje dziecko będzie miało własny smartfon, nie tylko po to, by móc skontaktować się z rodzicami w nagłych wypadkach, ale także by komunikować się z rówieśnikami i zanurzyć się w świecie technologii. Każdy sklep internetowy ze smartfonami oferuje niezliczone modele do kupienia, ale jak dokonać właściwego wyboru? Postaramy się to ustalić.

Pierwszy smartfon dla dziecka - w jakim wieku?

Nie ma idealnego wieku na zakup pierwszego urządzenia mobilnego dla dziecka - to naprawdę indywidualna sprawa. Do rodziców należy decyzja, czy ich dziecko jest wystarczająco dojrzałe, by korzystać z urządzenia w sposób odpowiedzialny i czy w ogóle potrzebuje telefonu.

Smartfon powinien być używany przede wszystkim do komunikacji z rodzicami. Dziecko powinno mieć urządzenie mobilne, z którego może dzwonić lub wysyłać SMS-y w określonych sytuacjach. Jeśli Twoje dziecko jest zbyt małe, by samodzielnie wychodzić z domu lub wracać ze szkoły, prawdopodobnie nie potrzebuje smartfona. Jednak gdy zajdzie potrzeba nawiązania kontaktu, smartfon lub smartwatch dziecka z kartą SIM będzie niezastąpionym narzędziem komunikacji. W tej sytuacji możemy mówić o smartfonach budżetowych, takich jak Xiaomi Redmi 9C lub Tecno Spark 6 Go. Nie są one szczególnie drogie i są łatwe do opanowania przez dziecko.

Specyfikacja techniczna ma znaczenie

Telefon, a właściwie smartfon, niezależnie od tego, dla jakiego użytkownika jest przeznaczony, musi spełniać podstawowe wymagania: działać płynnie, robić przyzwoite zdjęcia i długo pracować na jednym ładowaniu. Biorąc pod uwagę te wymagania, nie ma sensu kupować dziecku smartfona z najwyższej klasy procesorem i 12 GB pamięci RAM, ponieważ jedyną rzeczą, do której może wykorzystać te specyfikacje, są gry. Innymi słowy, Twój syn z pewnością nie musi kupować nowego iPhone'a 13 ani Samsunga Galaxy S21 czy Xiaomi Mi 11. Często flagowe urządzenia są wyposażone w różne innowacyjne technologie, które czasami są trudne do rozgryzienia nawet dla dorosłego użytkownika. I chyba żaden rodzic nie chce, aby smartfon był tylko zabawką dla młodego użytkownika.

Jednak specyfikacje techniczne są ważne i warto poświęcić im więcej uwagi, aby wybrać urządzenie, które oferuje dobry stosunek ceny do jakości i funkcji. Na szczęście nawet na niższych półkach cenowych można znaleźć wiele urządzeń, które mimo umiarkowanej ceny oferują podzespoły gwarantujące dobrą wydajność, doskonałe możliwości fotograficzne i długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Doskonałym przykładem takich tanich smartfonów mogą być urządzenia firmy Realme, zwłaszcza Realme 7 Pro, lub firmy Xiaomi z doskonałą serią Redmi Note 10.

chłopak z telefonem

Czy warto kupić dziecku drogi smartfon?

Kupowanie drogiego smartfona dla dzieci nie jest opłacalne z kilku powodów.

Po pierwsze, dziecko nie potrzebuje topowych podzespołów i nowinek technologii mobilnej. Weźmy pod uwagę fakt, że istnieje dużo prawdopodobieństwo że dziecko upuści drogi telefon lub go po prostu zgubi.

Po drugie, dziecko musi się nauczyć, jak dbać o smartfon, nauczyć się dbać o rzecz, którą kupiło, a o wiele lepiej jest to robić na tańszym urządzeniu. Zwłaszcza że urządzenia mobilne klasy budżetowej są często bardziej stabilne fizycznie niż modele flagowe.

Smartfon dla dziecka to ryzyko uzależnienia od Internetu i gier

Należy mieć świadomość, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat telefon przestał być tylko telefonem. Smartfony oferują dostęp do Internetu, gier i aplikacji, dlatego należy o tym pamiętać, wybierając pierwszy telefon dla dziecka. Większość młodych użytkowników nie ma poczucia proporcji i bardzo łatwo uzależnia się nie tylko od kontaktów towarzyskich z rówieśnikami, ale także od obecności na YouTube, a zwłaszcza od gier. Ponadto, niezależnie od wieku dziecka, warto przynajmniej od czasu do czasu sprawdzać, jakie filmy ogląda i jakie strony odwiedza.

dziecko z telefonem

Najlepsza jest kontrola

Wszystkie systemy operacyjne mają swoje mocne i słabe strony. I niezależnie od tego, czy kupisz dziecku iPhone'a SE (2020) czy Tecno Pova, są one wszędzie. Najważniejsze jest, aby być ich świadomym i używać smartfonu w sposób umożliwiający ich prawidłowe wykorzystanie lub unikanie. Decydując się na zakup telefonu komórkowego dla swojego dziecka, rodzice powinni mieć świadomość, że czeka ich długa droga, zanim dziecko zacznie świadomie, odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii.

Nauka i technika rozwijają się w szybkim tempie, świat się kurczy, wiele rzeczy staje się dostępnych, a to, co wczoraj było niemożliwe, dziś jest na porządku dziennym. Żadna technologia nie zastąpi jednak relacji międzyludzkich. Dlatego najlepszą kontrolą nad naszym dzieckiem jest szczera i regularna komunikacja oraz zrozumienie.

Jaki powinien być smartfon dla dziecka?

To pytanie nurtuje każdego rodzica, który decyduje się na zakup smartfona dla swojego dziecka. Dobry smartfon dla dziecka to smartfon dostosowany do jego wieku. Młodsze dzieci w wieku szkolnym potrzebują smartfona, aby od czasu do czasu zadzwonić do rodziców lub zagrać w proste gry. Dlatego powinien to być również prosty telefon dla nich. Obecnie na rynku jest sporo takich urządzeń. Warto tu wspomnieć o Realme 6 Pro, Samsungu Galaxy A 21s, Poco M3, ZTE Blade A5, Huawei Y5P czy Xiaomi Redmi 9A. Jednak w miarę jak dzieci stają się starsze, ich oczekiwania rosną. Chcą mieć telefon do gier, dobry smartfon do robienia zdjęć i oczekują, że będą mogli komunikować się z rówieśnikami w mediach społecznościowych. Innymi słowy, młodsze dzieci zadowalają się telefonem, na którym można uruchomić proste gry i podstawowym aparatem fotograficznym, podczas gdy nastolatki mają już znacznie większe oczekiwania w zakresie komunikacji, jakości zdjęć i usług internetowych.

Wytrzymały wyświetlacz i odpowiednia ochrona

Nawet jeśli dziecko zapewni Cię, że będzie dbać o swój nowy smartfon, powinieneś kupić mu wyświetlacz, który jest odporny na uszkodzenia. Podczas zabawy w szkole może się zdarzyć, że telefon upadnie na podłogę lub chodnik, a wtedy nietrudno go uszkodzić. Należy więc szukać modeli wyposażonych w szkło Gorilla Glass, najlepiej w wersji 4 lub nawet 5. Na rynku jest obecnie wiele urządzeń ze średniej półki cenowej w przystępnej cenie.

Bateria o dużej pojemności

Dzieci mogą korzystać ze smartfonów niemal bez przerwy. To z pewnością spowoduje zużycie energii w akumulatorze. Chcesz mieć pewność, że zawsze możesz skontaktować się ze swoim dzieckiem. Dlatego należy wybierać modele z mocnym akumulatorem.

Smartfon dla dziecka w wieku 8-12 lat powinien być jeden, zwłaszcza że dzieci w tym wieku rzadko pamiętają o podłączeniu go do ładowarki. Dlatego staraj się wybierać modele o pojemności baterii większej niż 4000 mAh. Zwłaszcza jeśli Twoje dziecko lubi bawić się smartfonem.

Lokalizator GPS

Jeśli zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby kupić dziecku zwykły telefon zamiast smartfonu, pomyśl o funkcji lokalizacji GPS. Starsze telefony z klawiaturą nie mają tej funkcji. Smartfon dziecka z lokalizatorem pozwoli Ci szybko namierzyć jego położenie. Służą do tego specjalne programy, które można bardzo szybko pobrać i zainstalować.

Smartfon dla dziecka z GPS-em zdecydowanie zwiększa jego bezpieczeństwo, a nam daje większą pewność, że wiemy, gdzie się znajduje. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, dlatego smartfon dla dziecka w wieku 8 lat lub nieco starszego powinien mieć również takie rozwiązanie.

Zasięg Wi-Fi i GSM wysokiej jakości

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu w Internecie. Oczywiście transmisja danych do pewnego limitu jest zazwyczaj bezpłatna. Jednak po przekroczeniu tego limitu koszty zaczynają bardzo szybko rosnąć. Dlatego smartfon dla dziecka powinien być wyposażony w Wi-Fi, co znacznie obniżyłoby koszty. Zwłaszcza gdy dziecko jest w domu i może korzystać z domowego internetu. Dobrym pomysłem jest także włączenie w takim smartfonie funkcji powiadamiania o przekroczeniu limitu bezpłatnych danych.

Dobry aparat fotograficzny

Wiele razy już czytaliśmy i słyszeliśmy o zdjęciach i filmach, których nie powinno się robić i umieszczać w Internecie. Ale kupując dziecku smartfon, upewnij się, że aparat w nim jest wystarczająco dobry. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko jest na wycieczce i przesyła Ci zdjęcia słabej jakości. Dziecko byłoby zirytowane i sfrustrowane, bo szkoda mu byłoby stracić okazję do zarejestrowania fajnych chwil tylko dlatego, że smartfon nie ma dobrego aparatu. Obecnie dostępnych jest wiele smartfonów wyposażonych w wysokiej jakości aparaty fotograficzne.

telefony

Oto kilka modeli smartfonów, które polecamy przy wyborze smartfona dla dziecka:

  • - Xiaomi Redmi 9C
  • - Poco X3 NFC
  • - Realme 7 Pro
  • - Realme C3
  • - Tecno Spark 6 Go
  • - OPPO Reno5 Lite
  • - vivo V20 SE
  • - Samsung Galaxy M31
  • - Samsung Galaxy A52
  • - iPhone SE (2020)