Czy warto kupować nieoryginalne akcesoria ze złączem Lightning?

Hardware sygnowany nadgryzionym jabłkiem wyróżnia się najwyższą jakością wykonania, która przyciąga rzesze fanów z całego globu. Wszystkie walory użytkowe nie mogą być dane od razu. Ważne jest, aby dbać o swój smartfon i unikać wszelkich błędów, które mogą doprowadzić do niezamierzonej awarii.

Użytkownicy muszą zwrócić szczególną uwagę przy wyborze akcesoriów. Gigant z Cupertino sugeruje korzystanie wyłącznie z oryginalnych, certyfikowanych akcesoriów. Wiele z nich wykorzystuje złącze Lightning, czyli autorskie rozwiązanie Apple. Gniazdo to jest dostępne tylko w urządzeniach wyprodukowanych przez Amerykanów.

W tym przypadku nie można przesadzić z zaleceniami producenta. Nieautoryzowane zamienniki mogą doprowadzić do awarii. Najczęściej dochodzi do przegrzania lub niedopasowania złącza prowadzącego do uszkodzenia mechanicznego. Może to prowadzić do poważniejszych problemów. Czasami mogą pojawić się problemy z ładowaniem, synchronizacją, a nawet całym urządzeniem.

Świadomość użytkowników na temat podróbek stale rośnie. Coraz trudniej jest odróżnić oryginalne akcesoria od imitacji. Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności producenta.

Czy wszystkie akcesoria nieoryginalne stanowią zagrożenie dla działania urządzenia?

Tutaj właśnie rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak się wydaje. Na rynku zamienników jest wiele świetnych firm produkujących sprzęt. Ich działania poparte są certyfikatami, wieloletnim doświadczeniem w branży oraz opiniami setek po setkach zadowolonych klientów. Można zaopatrzyć się w akcesoria, które nie są produkowane przez Apple.

Wiele firm oferuje jednak rozwiązania o wątpliwej jakości. Zdarza się, że nawet podmiot działa na granicy legalności, a działalność jest nieprzejrzysta. Niestety, zjawisko to jest wciąż dość powszechne. Wszelkie wątpliwości powinny być natychmiast zgłaszane, a zakup anulowany.

Przed sfinalizowaniem transakcji upewnij się, że akcesorium jest kompatybilne z Twoim modelem. Do ważnych informacji należy zaliczyć zgodność z normami Unii Europejskiej. Często są one potwierdzeniem jakości produktu. Cena nie zawsze jest wiarygodnym wskaźnikiem. Co więcej, bycie droższym nie musi oznaczać, że jest się lepszym. Znacznie łatwiej jest polegać na renomie i popularności producenta. Taki proces weryfikacji nie wymaga zbyt dużego zaangażowania. O wiarygodności świadczy liczba recenzji i opinii, które są napisane o produktach danej firmy.

Jak rozpoznać podróbkę niskiej jakości?

Opakowanie: Pudełko powinno zdradzać wiele o tym, gdzie dane akcesorium zostało wyprodukowane. Akcesoria Apple posiadają logo MFI. Warto zwrócić uwagę na znaczek, na którym znajduje się napis "Made for iPhone".

Kabel do złącza Lightning na USB: Oryginał powinien posiadać napis Designed in Apple in California oraz co najmniej jeden z następujących zapisów: Assembled In China/Assembled In Vietnam/Industria Brasileira. Powinien znajdować się w odległości około 18 cm od złącza USB. Będzie on znajdował się obok numeru seryjnego, który ma długość 12 cyfr. Podróbki mają dłuższe numery seryjne, zwykle od 13 do 17 cyfr. Inne różnice można zauważyć na kablu. Podrobione kable mają szczeliny między portem USB a złączami, co nie ma miejsca w produktach Apple.

Złącza Lightning i USB: Tutaj widzimy największe różnice, które wynikają głównie z jakości wykończenia. W przypadku, gdy oryginalne styki są pozłacane i gładkie zauważysz, że styki w podróbkach są często chropowate, a czasem srebrne.

Dużo można powiedzieć po wykończeniach w pobliżu metalu portu USB. Jeśli kabel jest certyfikowany, nie ma żadnej szczeliny. Jeśli jednak masz do czynienia z "chińskim produktem", możesz zobaczyć dużo więcej nierówności. Zwróć uwagę na końcówkę. Oryginał składa się z jednego elementu, natomiast podróbka ma ich wiele.

Ładowarka: Zwróć uwagę na numer seryjny i napisy. Łatwo jest dostrzec oznaczenia na certyfikowanym adapterze. Jednak przy wymianie jednego z nich może być trudno dostrzec jakiekolwiek. Jeśli kabel jest wyciągnięty z adaptera, możesz sprawdzić, czy nie stawia oporu. Jeśli tak, to prawdopodobnie masz oryginalny produkt. Kabel nie będzie się ślizgał ze względu na małe metalowe klocki, które znajdują się w środku. Tego zastosowania często brakuje w podróbkach.

Te metody są najbardziej niezawodne. Warto zweryfikować baterię iPhone'a, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, jeśli fałszywa ładowarka spowoduje awarię iPhone'a.