Jak odblokować smartfon, jeśli zapomnisz kodu PIN, hasła lub wzoru?

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie dostępu do smartfona z systemem Android w przypadku zapomnienia wzoru odblokowania, chociaż niektóre z tych sposobów będą działać tylko w nowszych lub starszych wersjach systemu Android. W dzisiejszym artykule przedstawimy i omówimy metody odblokowania telefonu nie pamiętając hasła lub wzoru.

odblokowywanie telefonu

Zobacz też: Jak chronić smartfon przed uszkodzeniem?

Znajdź moje urządzenie (dla systemu Android 2.3 i nowszego)

Jest to najprostszy i najlepszy sposób na odzyskanie dostępu do urządzenia po zapomnieniu kodu PIN. Jeśli tylko masz konto Google w telefonie, będzie to niezastąpiony pomocnik.

Wystarczy zalogować się na komputerze, a następnie przejść do usługi Google Find My Device, znanej wcześniej jako Android Device Manager, i wybrać odpowiednie urządzenie z listy urządzeń powiązanych z kontem. Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, należy kliknąć ikonę blokady. Po zablokowaniu telefonu nowym kodem powyższa usługa zastąpi poprzedni kod, który został zapomniany.

Smart Lock (Android 5.0 i nowsze wersje)

Nowsze wersje systemu Android mają silniejszą ochronę niż starsze, którą można odblokować, logując się na swoje konto Google. Wersje te są wyposażone w funkcję Smart Lock, która umożliwia automatyczne odblokowywanie telefonu w określonych warunkach, na przykład po nawiązaniu połączenia z domową siecią Wi-Fi. W takim przypadku, gdy zapomnisz wzoru lub kodu PIN, po prostu wróć do domu, aby odblokować telefon bez tej opcji.

Opcje bezpieczeństwa stron trzecich

Niektórzy producenci smartfonów często wbudowują w urządzenia własne oprogramowanie zabezpieczające, takie jak Find My Mobile firmy Samsung. Takie funkcje mogą być szczególnie przydatne przy pokonywaniu ekranu blokady, ale na początku należy wprowadzić odpowiednie ustawienia.

Jeśli dokonałeś już niezbędnych ustawień, wystarczy odwiedzić odpowiednią witrynę z innego urządzenia lub komputera i odblokować telefon.

odblokowywanie telefonu

Sprawdź także: Blokada karty SIM: przyczyny i rozwiązania

Użyj swojego konta Google (Android 4.4 i niżej)

Zostałeś zablokowany na swoim urządzeniu i nie pamiętasz wzoru odblokowywania. Co więc robić w takiej sytuacji? Na szczęście nie trzeba wpadać w panikę, ponieważ istnieje dość prosty sposób uzyskania dostępu do urządzenia.

  • - Spróbuj wprowadzić wzór pięć razy (być może będziesz miał szczęście i uda Ci się odgadnąć właściwą kombinację i ją zapamiętać).
  • - Po piątej próbie zostaniesz zablokowany, ale w dolnej części ekranu będzie widoczna ikona Zapomniany wzór. Kliknij na nią.
  • - Zaloguj się na swoje konto Google.
  • - Po uwierzytelnieniu się na koncie Google będzie można wybrać nowy kod PIN, wzór itp. w celu odblokowania urządzenia.

Reset fabryczny (opcja skrajna)

Najbardziej radykalnym sposobem jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Należy zachować ostrożność, ponieważ ten środek spowoduje usunięcie wszystkich danych z urządzenia z systemem Android, dlatego należy korzystać z tej opcji tylko po wypróbowaniu wszystkich powyższych metod.

Najprostszym sposobem na zablokowanie telefonu jest zalogowanie się w usłudze Google Znajdź moje urządzenie przez Internet. W tym miejscu można wykonać pełne resetowanie.

Znajdź moje urządzenie

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu do Menedżera urządzeń Android lub nie zalogowałeś się na swoje konto Google na zablokowanym urządzeniu, musisz wykonać resetowanie sprzętu. Oznacza to, że konieczne będzie ręczne przejście do trybu odzyskiwania urządzenia.

Schemat przywracania ustawień fabrycznych jest inny dla każdego urządzenia, ale zazwyczaj trzeba przytrzymać przyciski zasilania i głośności przy wyłączonym urządzeniu. Najlepiej jest znaleźć w Internecie szczegółowe instrukcje dotyczące przywracania ustawień fabrycznych smartfonu.

Podsumowanie

W przypadku zapomnienia kodu lub wzoru odblokowującego telefon, najlepszą opcją będzie funkcja Google Find My Device, niestety nie każdy użytkownik Androida jest połączony z kontem Google, do czego zachęcamy. W przypadku braku posiadania takiego konta, reszta wymienionych metod na pewno pomoże z problemem. Ostatecznością w takich okolicznościach jest przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu, lecz to niestety wiąże się z utratą wszystkich danych.