Odnowione smartfony: czym są i czy warto je kupować?

W ostatnim czasie koszt smartfonów jest szczególnie dotkliwie odczuwany. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu użytkowników zaczyna oszczędzać pieniądze, kupując bardziej budżetowy gadżet lub sprzęt używany. Jednak zakup smartfona wiąże się z ogromnym ryzykiem - po prostu nie da się szybko sprawdzić, czy nie ma w nim ewentualnych problemów, a kupno smartfona z niższej półki cenowej oznacza początkowo utratę niektórych ważnych funkcji, wolniejsze działanie, słabsze aparaty czy nie najlepszy wyświetlacz.

Mamy jednak bardzo dobrą alternatywę dla takich sposobów oszczędzania pieniędzy - zakup odnowionego smartfona. Takie gadżety są szczególnie popularne w USA i krajach europejskich.  Dziś porozmawiamy o tym, czym jest odnowiony smartfon, czy opłaca się kupić taki gadżet i czy wiąże się z nim pewne ryzyko.

smartfon

Co to jest odnowiony smartfon?

Odnowiony smartfon to dowolny gadżet, który został zwrócony producentowi przez poprzedniego właściciela i przygotowany do dalszego użytkowania. Może to być smartfon zwrócony w ramach programu wymiany, urządzenie, które było używane tylko przez kilka godzin lub dni i nie spodobało się właścicielowi, albo zepsuty gadżet.

Jeśli jest to oficjalnie odnowiony smartfon, zostanie on wyczyszczony i poddany kompleksowemu testowi, a wszelkie wykryte usterki zostaną usunięte. W przypadku jakichkolwiek otarć obudowa jest często całkowicie wymieniana. Z dużym prawdopodobieństwem w odnowionym smartfonie znajdziesz nową baterię, a w przypadku iPhone'a także nowy wyświetlacz. W efekcie otrzymujesz smartfon, który niczym nie różni się od nowego.

Jednocześnie taki gadżet często jest objęty taką samą gwarancją jak nowy smartfon. Chociaż mogą występować różnice, ale gwarancja na pewno nie będzie krótsza niż sześć miesięcy. Faktem jest jednak, że cena odnowionego smartfonu będzie o co najmniej 10-15% niższa niż cena nowego.

Czy wszystkie smartfony refabrykowane są takie same?

Krótko mówiąc, nie. Istnieje duża różnica między smartfonem oficjalnie zregenerowanym przez producenta a gadżetem, który został poddany obróbce przez niezależne sklepy. Wiarygodne i duże rynki często nadają takim smartfonom status Odnowiony przez producenta lub Odnowiony przez sprzedawcę.

Pierwsza z nich oznacza, że urządzenie zostało odnowione przez producenta. Takie smartfony są zawsze naprawiane i odnawiane. Jest mało prawdopodobne, abyś miał z nimi więcej problemów niż z nowym gadżetem.

W przypadku statusu "Odnowiony przez sprzedawcę",  sprzedawca sam odnowił gadżet, dla którego najważniejsza jest jego szybka sprzedaż. Kontrola jakości jest wyraźnie niższa, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów po zakupie smartfonu - wyższe. Ponadto gwarancja na takie urządzenia jest zwykle znacznie niższa. 

smartfon

Sprawdź też: Ile lat wytrzymuje smartfon? Żywotność smartfonów

Kiedy najlepiej kupić odnowiony smartfon

Najlepszym czasem na zakup odnowionego smartfonu jest okres od 1 do 3 miesięcy po sprzedaży danego modelu. W tym czasie nabywcy mają zazwyczaj czas na zwrot gadżetu, który z jakiegoś powodu im nie odpowiadał, a producenci - na jego naprawę (jeśli jest konieczna) i wprowadzenie do sprzedaży. Nie jest to jednak czas wystarczający do znacznego zużycia elementów.

Nie należy zapominać, że smartfon od dawna jest najpopularniejszym prezentem noworocznym i bożonarodzeniowym. Jednak wielu użytkowników nadal woli pieniądze, dlatego często zwraca podarowane gadżety do sklepów, a te z kolei ponownie wystawiają je na sprzedaż. Kolejnym najlepszym momentem na zakup odnowionego gadżetu jest styczeń. Właśnie wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że będzie można kupić praktycznie nowy smartfon ze znaczną zniżką.

Wnioski

Kupno odnowionego smartfonu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy lub zakup gadżetu z wyższej półki. Aby jednak zakup był naprawdę udany, należy preferować smartfony regenerowane przez producentów i kupować je tylko w dużych, zaufanych witrynach, które cenią swoją reputację.

W takim przypadku można mieć pewność, że smartfon został dokładnie przetestowany i w razie potrzeby naprawiony. A gwarancja na takie gadżety jest często porównywalna z gwarancją na nowe urządzenia. Nadmierne oszczędności związane z zakupem smartfonu na AliExpress lub innych mniej wiarygodnych stronach są znacznie bardziej ryzykowne i nie różnią się wiele od zakupu używanego smartfonu. Bardzo możliwe, że otrzymasz gadżet ze zużytą baterią, wadami niewykrytymi podczas testów (jeśli takie testy w ogóle przeprowadzono), nieoryginalnymi częściami wewnątrz i bardzo ograniczonym okresem gwarancji