Ile lat wytrzymuje smartfon? Żywotność smartfonów

Kupiłeś telefon jakiś czas temu i teraz zastanawiasz się, jak długo będzie działał? Czy nadszedł czas, aby wkrótce kupić nowy?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o żywotności smartfonów oraz ile wytrzymują współczesne smartfony.

Jaka jest oczekiwana długość życia smartfona?

Baterie w nowoczesnych smartfonach nie wytrzymują dłużej niż cztery lata, aż do momentu, gdy zaczynają tracić pojemność. Jeśli baterii w smartfonie nie można wymienić, czas eksploatacji takiego telefonu jest krótszy niż w przypadku modeli z wyjmowaną baterią.

Istnieją modele, które działają dłużej, ale jest to raczej wyjątek niż ogólny wzorzec. W tym przypadku funkcjonują one niekompletnie i są uważane za przestarzałe. W rzeczywistości po roku smartfon zaczyna szybciej tracić energię i zawiesza się podczas otwierania stron internetowych i aplikacji. Dlatego wymiana telefonu po roku lub półtora roku użytkowania nie jest kaprysem jego właścicieli.

Drogie modele wiodących światowych marek wytrzymują niekiedy nawet sześć lat, ale nie są też wieczne.

smartfon

Sprawdź też: 5 chińskich smartfonów z potężną baterią

Czynniki wpływające na żywotność telefonu

Pytanie o to, co decyduje o żywotności smartfona, staje się coraz ważniejsze. Sposób, w jaki użytkownik korzysta ze smartfona, decyduje o tym, jak długo będzie on działał.

Osoby, które po prostu korzystają z komunikatorów, oglądają filmy i używają Instagrama, Messengera, Twittera i Facebooka, mają dłuższą żywotność.

Fanatyczni gracze znacznie szybciej zużywają swoje telefony. Gry to bardzo wymagający proces na urządzeniu, znacznie bardziej agresywny niż inne aplikacje. Telefon wykonuje bardziej złożone operacje, przez co marnuje więcej energii.

Istnieją też inne czynniki, które wpływają na czas działania smartfonu:

  • - Większość przyczyn wezwań do centrów serwisowych to nieostrożność lub problem z oprogramowaniem.
  • - Używanie ładowarek nieuczciwych producentów powoduje awarie telefonów. Nieoczekiwane skoki napięcia podczas ładowania gadżetu również mogą go uszkodzić.
  • - Kable lub kostki o niskiej jakości spowodują nieprawidłowe działanie portu oraz przegrzanie i szybkie zużycie akumulatora.
  • - Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury są szkodliwe dla urządzenia, uszkadzając baterię i wyświetlacz.
  • - Instalowanie niewiarygodnych aplikacji. Oprogramowanie innych firm ma negatywny wpływ na żywotność gadżetu.
  • - Używanie wadliwych ładowarek bezprzewodowych do smartfonów.

Jeśli dana osoba korzysta ze swojego telefonu w sposób racjonalny i sensowny, gadżet może posłużyć dłużej.

smartfon

Jak przedłużyć żywotność telefonu komórkowego?

Aby zachować żywotność baterii telefonu, należy regularnie czyścić niepotrzebne pliki za pomocą odpowiedniej funkcji oraz nie pozostawiać włączonych przez cały czas funkcji geolokalizacji, danych mobilnych, bluetooth i WIFI.

Archiwa plików powinny być przenoszone na dyski twarde, komputery, do pamięci masowej w chmurze. Jednym ze sposobów oszczędzania baterii jest włączenie trybu ciemnego w telefonie, odrzucenie widżetów i animacji. Ograniczenie aplikacji działających w tle również pomoże uchronić baterię przed przedwczesnym zużyciem.

Etui i folie ochronne na smartfona przedłużają żywotność gadżetu, zmniejszając skutki wstrząsów i zachowując integralność czujnika.

Brak pamięci w urządzeniu, czy to smartfonie, czy laptopie, pozbawia je możliwości optymalnej pracy. Programy i komponenty systemu operacyjnego są zmuszone do ciągłej optymalizacji zasobów w celu dalszej pracy. Smartfon „zapchany” danymi zaczyna działać wolniej, szybciej wyczerpuje baterię i powoduje irytację u właściciela.

Ważnym elementem w przedłużeniu żywotności swojego smartfona jest też ciągła aktualizacja telefonu. Bez względu na to, jak silna byłaby twoja nienawiść do ciągłych aktualizacji urządzenia lub zainstalowanych w nim programów, odkładanie ich na później jest wysoce niepożądane. W końcu oprócz kosmetycznych ulepszeń często zawierają poprawki błędów oprogramowania, optymalizują zużycie zasobów (baterie i moc procesora), a także eliminują podatności i zwiększają bezpieczeństwo.

Oczywiście każdy chciałby, aby jego smartfon działał dłużej, ale każda technika ma swoją żywotność. I nic nie można na to poradzić.