Końcówka mocy. Czym jest i jak działa?

Wzmacniacz to urządzenie elektroniczne służące do zwiększania wielkości napięcia / prądu / mocy sygnału wejściowego. Pobiera słaby sygnał i odtwarza podobny, mocniejszy przebieg na wyjściu przy użyciu zewnętrznego źródła zasilania. W zależności od zmian, jakie wprowadzają w sygnale wejściowym, wzmacniacze są ogólnie klasyfikowane jako wzmacniacze prądowe, napięciowe i mocy.

Co to jest wzmacniacz mocy?

Wzmacniacz mocy to urządzenie przeznaczone do zwiększania mocy danego sygnału wejściowego. Moc sygnału wejściowego jest zwiększana do poziomu wystarczająco wysokiego, aby „napędzać” wiele urządzeń wyjściowych, takich jak głośniki, słuchawki, nadajniki RF itp. W przeciwieństwie do wzmacniaczy napięcia / prądu, wzmacniacz mocy jest przeznaczony do bezpośredniego sterowania obciążeniami i jest używany jako blok końcowy w łańcuchu wzmacniaczy. Sygnał wejściowy do wzmacniacza mocy musi przekraczać pewien próg. Tak więc, zamiast bezpośredniego przekazywania sygnału audio / RF do wzmacniacza mocy, jest on najpierw wstępnie wzmacniany za pomocą wzmacniaczy prądowych / napięciowych i jest przesyłany jako wejście do wzmacniacza mocy po dokonaniu niezbędnych modyfikacji. W takim przypadku jako źródło wejściowe używany jest mikrofon. Wielkość sygnału z mikrofonu nie jest wystarczająca dla wzmacniacza mocy. Tak więc najpierw jest wstępnie wzmacniany, gdzie jego napięcie i prąd są nieznacznie zwiększane. Następnie sygnał przechodzi przez obwód regulacji tonu i głośności, który dokonuje korekt jego przebiegu. Na koniec sygnał przechodzi przez wzmacniacz mocy, a sygnał wyjściowy ze wzmacniacza jest podawany do głośnika. Końcówka mocy jest zaś elementem tego urządzenia.

końcówka mocy, wzmacniacz mocy

Końcówka mocy – co to takiego?

Końcówka mocy, to ostatni element w budowie toru wzmacniającego. Jej głównym zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie sygnału, a także zasilanie kolumn głośnikowych, które jako element końcowy – przekształcają sam sygnał w odpowiednie fale akustyczne. Wszystko to sprawia, że uzyskana jakość dźwięku jest czysta, a on sam znacznie mocniejszy. W tym sensie końcówka mocy jest najważniejszym elementem toru wzmacniającego. Największą różnicą między końcówką mocy, a samym wzmacniaczem zintegrowanym jest to, że ta pierwsza może działać samodzielnie. Mogą one odbierać sygnał z przedwzmacniacza oraz zasilać głośniki taką ilością prądu, która jest im niezbędna. Można też regulować jej działanie za pomocą specjalnego wyjścia. Kiedy nie ma wzmacniacza i przedwzmacniacza, to końcówka umożliwia skrócenie ścieżki dźwięku, co pozwala uzyskać lepsze jego brzmienie, także, gdy mamy do czynienia ze wzmacniaczem zintegrowanym.

Końcówka mocy: zalety i rodzaje

Wielu użytkowników rezygnuje z końcówki mocy, bo w praktyce oznacza to konieczność zastosowania nawet kilku urządzeń. Zintegrowany wzmacniacz, to tymczasem jedno urządzenie stojące na półce. Jednak tylko końcówka mocy zapewni nam najwyższą jakość uzyskanego brzmienia. Istnieje kilka rodzajów końcówek. Najczęściej stosowane są monobloki. Są wydajne, jeśli chodzi o zużycie prądu i jednocześnie dobrze radzą sobie ze wzmacnianiem dźwięku. Ich cechą charakterystyczną jest to, że obsługują jeden kanał. Z kolei końcówki stereo przekazują sygnał do dwóch głośników. Mogą być stosowane z amplitunerem kina domowego lub też z przedwzmacniaczem. Jeśli jednak twoim celem jest oglądanie filmów z wykorzystaniem technologii kina domowego, to zastosuj specjalnie dedykowane do tego celu końcówki. Najczęściej wybierane modele to 5.0 oraz 7.0. Przy wyborze zwróć uwagę na moc wyjściową sygnału oraz ilość kanałów pracy. Sprawdź ofertę na https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/koncowki-mocy/