Pro Display XDR - nowy monitor od Apple

Przechodzimy do spojrzenia wstecz na WWDC 2019, czyli coroczną konferencję Apple dla deweloperów. Gigant z Cupertino nie omieszkał pokazać kilku elementów sprzętowych, w tym Maca Pro, jego monitora oraz Apple Pro Display XDR. Te elementy sprzętu zostały zaprojektowane z myślą o profesjonalistach i cechują się najlepszą jakością wykonania. Jak będzie wyglądał monitor Apple?

Pro Display XDR

Monitor Apple nie jest przeznaczony dla przeciętnego konsumenta. Wyświetlacz został zaprojektowany dla profesjonalistów, którzy zajmują się obróbką wideo i grafiką na swoich komputerach. Znajduje to odzwierciedlenie w parametrach monitora i jego cenie.

Jaka jest specyfikacja Pro Display XDR?

  • Przekątna ekranu wynosi 32 cale. Wykonany jest w standardzie IPS LCD - technologia TFT
    Posiada rozdzielczość 6K (6016 pikseli na 3384 pikseli), łącznie 20,4 mln pikseli - 219 pikseli/cal, oraz proporcje 16:9.
  • Wykorzystuje XDR (Extreme Dynamic Range), który jest znaczącym unowocześnieniem HDR.
  • Jasność wzrasta do 1600 nitów i jest stała na poziomie 1000 nitów.
  • Współczynnik kontrastu wynosi 100000 do 1.
  • W poziomie i w pionie kąty widzenia wynoszą 89 stopni.
  • Gama kolorów na poziomie 1073 000 000 kolorów, 10-bitowa, P3

Te cechy jednoznacznie wskazują, że monitor Pro Display XDR jest monitorem najwyższej jakości i to takim, który został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach. Ekran w najnowszym iMacu pracuje w rozdzielczości 5K z jasnością 500 nitów. To również sprzęt, z którego mogą korzystać profesjonaliści. Monitor od Apple nie jest zabawką, to sprzęt wysokiej jakości.

Technologia XDR pozwala monitorowi na wyświetlanie wszystkich szczegółów na poziomie wyższym niż standard HDR.

Monitor od Apple

Powyższa specyfikacja to tylko niewielka część informacji o komponentach, które zasilą monitor Apple. Procesor TCON będzie zasilał wyświetlacz, który będzie podświetlał 567 stref.

Strefy te będą kontrolowane przez procesor, co pozwoli na błyskawiczny czas reakcji.

Technologia True Tone jest ostatnim akcentem. Wykorzystuje ona podwójny czujnik oświetlenia, który dostosowuje temperaturę barwową, aby zrekompensować zmęczenie oczu.

Apple na każdym etapie podkreśla, że monitor Pro Display XDR jest modelem klasy referencyjnej. Oznacza to, że należy do monitorów, których odzwierciedlenie kolorów i innych parametrów jest niemal idealne. Sprzęt ten wykorzystywany jest przez profesjonalne agencje specjalizujące się w tworzeniu wideo lub grafiki.

W monitor wbudowanych jest kilka trybów referencyjnych, z których użytkownik może wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada. Każdy indywidualny panel LED jest kalibrowany osobno.

Cena Apple Pro Display XDR

To kontrowersyjny temat, który wywołał bezpodstawne emocje i kontrowersje. Byłyby one zrozumiałe, gdyby dotyczyły monitora używanego na co dzień, a nie monitora referencyjnego. To są bardzo drogie sprzęty.

Pro Display XDR będzie dostępny w dwóch wersjach:

  • 4999 dolarów za standardowy ekran ze szkłem
  • 5999 dolarów za ekran z dodatkową matową powłoką antyrefleksyjną wykonaną przy użyciu nanotechnologii

Warto zaznaczyć, że w pudełku z monitorem nie ma nóżki Pro Stand. Tę należy dokupić osobno za 999 dolarów.

Jeśli kupimy podstawkę i droższą wersję, to koszt będzie w granicach od 7000 do 26000 złotych. Prawdopodobnie zostanie to zwiększone i monitor będzie kosztował w Polsce około 30000 złotych.

Należy zaznaczyć, że nie jest to monitor referencyjny z najwyższej półki. Sony BVM-X300, który jest benchmarkiem, to tylko około 200000 złotych.