Co zrobić, jeśli głośnik przestanie działać?

Załóżmy, że spotkała nas niespodzianka. Powiedziano nam, że coś jest nie tak z jakością dźwięku w naszym systemie audio. Po przeprowadzeniu diagnostyki odkryliśmy, że problem spowodowany jest przez wadliwie działający głośnik. Co możemy zrobić?

Po pierwsze, nie należy się zbytnio denerwować. Większość głośników można naprawić za rozsądną cenę. Najlepiej jest unikać prób nieprofesjonalnych napraw. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie próby tylko pogłębią uszkodzenia.

Z naszych obserwacji wynika, że właścicielowi głośnika zależy na jak najszybszej wymianie. Przed podjęciem decyzji o najlepszym sposobie usunięcia usterki lepiej jest przeanalizować sytuację.

Przegląd wszystkich dostępnych opcji

Nie da się sprowadzić problemu do zakupu głośnika zastępczego lub naprawy uszkodzonego. Zarówno w przypadku naprawy, jak i zakupu, ważne jest, aby rozróżnić poszczególne opcje.

  • - Większości fabrycznie wyprodukowanych głośników nie można znaleźć w zwykłych punktach sprzedaży detalicznej. Dystrybutor może sprzedać nowy głośnik jedynie jako element serwisowy. Jest to rozwiązanie kosztowne, gdyż cena głośników sprzedawanych do serwisu może być kilkukrotnie wyższa od ich wartości rynkowej. Może się wydawać, że jest to najlepsze rozwiązanie, ale może okazać się kosztowne.
  • - Lepiej jest, gdy głośnik, który uległ uszkodzeniu w szafie jest dostępny w sprzedaży. Oznacza to, że głośnik można kupić w sklepie, a nie w serwisie. To zwykle przekłada się na niższą cenę. Takie rozwiązanie może być dość kosztowne.
  • - Czasami jednak możemy pójść na kompromis i zakupić głośniki, które nie pochodzą z oryginalnych kolumn. Co prawda nie jesteśmy w stanie przywrócić głośników do stanu pierwotnego, ale możemy przynajmniej przywrócić je do stanu używalności. Możemy osiągnąć taką samą jakość dźwięku jak z oryginalnych głośników, wybierając odpowiednie głośniki i dokonując drobnych poprawek konstrukcyjnych.
  • - Najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w naprawie głośników. Koszty naprawy mogą wynosić od kilkunastu do kilkuset dolarów i kilkudziesięciu złotych. Profesjonalny serwis prawie zawsze naprawi spaloną, rozklejoną cewkę lub urwaną sprężynę, urwane, nie sklejone zawieszenie, rozklejoną kopułkę, zdeformowaną obudowę, czy ciało obce w układzie magnetycznym. Jednak naprawa perforowanego, termicznie zdeformowanego lub poszarpanego stożka lub górnego zawieszenia może być trudniejsza. Będzie to zależało od marki i typu głośnika, jak również od membrany.
  • - Jedną z opcji jest użycie części naprawczych od producenta głośnika, aby rozwiązać problem. To tylko kilka z wielu rozróżnień, które powinny być wykonane. Podobnie jak w przypadku zakupu kompletnych zestawów głośnikowych, możemy spotkać się z wygórowanymi cenami podzespołów, które nie są dostępne na wolnym rynku. Jednak zakup podzespołów do naprawy jest z reguły lepszym rozwiązaniem niż zakup całych głośników.

Sprawdź również: Kable głośnikowe oyaide

głośnik

Którą opcję wybrać?

Zalecamy, aby na początek oddać głośnik do naprawy w specjalistycznej firmie. Większość głośników może być przywrócona do pierwotnego stanu przez profesjonalistów. Nie znamy średnich kosztów usług naprawczych, ale nasze doświadczenia są pozytywne. Nie byliśmy w stanie określić, czy parametry głośnika zmieniły się w wyniku naprawy, czy też były to zwykłe błędy produkcyjne. Nie możemy też z całą pewnością stwierdzić, że naprawa miała negatywny wpływ na subiektywny odbiór dźwięku. Przestrzegamy przed jakąkolwiek krytyką naprawionych głośników. Jest to klasyczny przykład na to, jak siła sugestii może zmienić postrzeganie słuchacza. Jeśli nie mamy zaufania do jakości naprawy, możemy łatwo usłyszeć wady dźwięku, które nie istnieją.

Czasami model głośnika zastosowany w naszych kolumnach może być produktem niedrogim. W takim przypadku bardziej opłacalny może okazać się zakup nowego głośnika niż jego naprawa. Jeśli koszt naprawy głośnika jest wyraźnie wyższy niż koszt jego wymiany, należy uzasadnić ten dodatkowy wydatek. Brak możliwości naprawienia uszkodzenia głośnika w wysokim standardzie jakościowym może być pierwszym argumentem przemawiającym za jego zakupem. Drugim argumentem może być to, że zestawy są niezwykle cenne i chcesz, aby pozostały w oryginalnym stanie.

Kupowanie głośnika od innego producenta niż oryginał może wydawać się nieco nietypowe. Czasami jednak sytuacja nie jest łatwa do naprawienia. Oryginalny głośnik jest nieosiągalny. Łatwiej jest zaakceptować zmianę jakości dźwięku spowodowaną zmianą głośnika niż w przypadku zestawów tańszych i o mniejszych ambicjach. Możliwe jest uzyskanie dobrego efektu w droższych systemach przy starannym doborze głośników i drobnych modyfikacjach konstrukcyjnych. Rezultat może jednak nie być taki sam jak przed awarią.

Wykonywanie napraw

Przed podjęciem decyzji o naprawie głośnika należy wybrać zakład naprawczy. Jeśli nie znasz firmy lub nie możesz zaufać jej radom, musisz sam ją znaleźć. Większość importerów głośników, projektantów, firm nagłośnieniowych, instalatorów systemów car-audio i importerów głośników jest w kontakcie z jakimś typem zakładu serwisowego. Warto zwrócić się do tych firm o pomoc. Niektórzy dystrybutorzy mogą odmówić udzielenia jakichkolwiek informacji. Zalecamy, abyś poszukał nazwy centrum serwisowego w fachowych źródłach. Nawet jeśli dystrybutorzy nie są skłonni do pomocy, kilka telefonów lub e-maili może doprowadzić Cię do celu.

Zapobieganie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu awarie głośników nie wydają się już tak groźne. Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie.

Uszkodzenia zewnętrzne są z reguły bardziej problematyczne. Dobrym pomysłem jest ochrona głośników przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jest to dobra praktyka dla wszystkich głośników. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku głośników piankowych. Głośniki powinny być umieszczone w taki sposób, aby światło słoneczne nie padało na nie bezpośrednio, lecz na tylne i/lub boczne ściany. Jeśli nie ma możliwości odsunięcia głośników od okna, należy zastosować zasłonę lub maskownicę. Dzieci i zwierzęta domowe są często sprawcami uszkodzeń. Jako środek ochronny zaleca się stosowanie kratek. Dostępne są również spraye zapachowe, które odstraszają koty. Wydaje się, że są one dość skuteczne.

W normalnych warunkach użytkowania głośniki nie są narażone na uszkodzenie w wyniku przeciążenia. Ryzyko przeciążenia głośników wzrasta, jeśli słuchasz muzyki w dużych pomieszczeniach, przy wysokim poziomie głośności lub organizujesz przyjęcie. Przy zakupie głośników należy wziąć pod uwagę te czynniki i wybrać głośniki, które wytrzymają większe obciążenia.