Google Pixel 4a Recenzja

Pixel 4a nawiązuje do popularności przystępnego cenowo modelu.

Pixel 3a, który przyniósł większość Android najlepiej w konkurencyjnym punkcie cenowym. Tegoroczny midrange 4a to jeszcze lepsza oferta, z

Googlebring to zaskakująca kwota za jedyne 350 dolarów. Pomiędzy doskonałym aparatem fotograficznym, dobrym wyświetlaczem i kompetentnymi specyfikacjami, Pixel 4a jest niesamowitą wartością i triumfalnym dodatkiem do spuścizny Google'a w smartfonach.

Projekt

Konstrukcja korpusu Pixel 4a jest zgodna z ogólnym stylem ostatnich słuchawek Google, z kwadratowym uderzeniem kamery i delikatnie wygiętymi bokami. Podobnie jak w zeszłym roku Pixel 3a, najnowszy Pixel 4a unika matowego szkła flagowego Pixela, tworząc lekką, czarną, poliwęglanową obudowę. Niewielkie rozmiary i przyjazne matowe wykończenie telefonu pomagają mu wygodnie usiąść w dłoni, a urządzenie potrafi wyglądać i czuć się stylowo i przyzwoicie solidnie w przeciwieństwie do tandetnych czy tanich.

Z przodu Pixel 4a jest wyposażony w cienkie ramki i dziurkowaną strzelaninę selfie shooter, bez charakterystycznego dla Pixel 4 charakterystycznego czoła zajmującego miejsce nad wyświetlaczem. Wzdłuż boków, telefon ma zielony przycisk zasilania i bujak głośności, a także mikrofon, 3,5 mm gniazdo słuchawkowe, dwa dolne głośniki i port USB-C. Pixel 4a nie dokonuje żadnych śmiałych wyborów projektowych, a rezultatem jest rozsądna i przyjemna estetyka.

Po odblokowaniu twarzy 3D na Pixel 4a, Pixel 4a wybiera klasyczny pojemnościowy czytnik linii papilarnych wciśnięty do tyłu. Czytnik jest ciasny, ale dokładny i szybki. Początkowo miałem poważne problemy z dokładnością, ale zniknęły one po skasowaniu i ponownym zarejestrowaniu odcisku palca, więc mogłem po prostu być zbyt pochopny podczas wstępnej konfiguracji.

Wyświetlacz

Wyświetlacz Pixel 4a to 5,8-calowy panel OLED o rozdzielczości Full HD i jest całkiem niezły. Wyświetlacz oferuje wysoki poziom kontrastu, ostre szczegóły i naturalne, ale żywe nasycenie, zapewniające solidne wrażenia z oglądania. Poziomy jasności są również zaskakująco wysokie, osiągając doskonałą czytelność nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

Nie znaczy to, że nie mogłoby być lepiej. W modelu 4a brakuje super wysokiej jakości panelu lub coraz częściej spotykanej płynnej częstotliwości odświeżania 90Hz, a ponadto jest on wykonany ze starszego szkła Gorilla Glass 3 w przeciwieństwie do nowszych materiałów, takich jak Gorilla Glass 6 czy najnowsze szkło Victus. Ale w rzeczywistości, wyświetlacz jest więcej niż w porządku, zarówno do użytku dorywczego, jak i konsumpcji mediów.

Kamera

Moduł tylnej kamery 4a zawiera tylko pojedynczą lampę błyskową i jeden przetwornik 12 MP, z przysłoną f/1,7, hybrydową stabilizacją i dwu pikselowym autofokusem - dokładnie taki sam przetwornik obrazu, jak każdy piksel od czasów Pixela 3. Czuje się to jak automatyczna utrata w szybkim wyścigu aparatów w smartfonie, ale jak zawsze, Google ma więcej niż kilka sztuczek w rękawie, jeśli chodzi o oprogramowanie aparatu.

Pixel 4a zawiera te same możliwości przetwarzania obrazu, które sprawiły, że poprzednie piksele były świetne, zapewniając ostre szczegóły, naturalne kolory i wręcz doskonały zakres dynamiczny. Pixel 4a nie potyka się z wymagającymi ujęciami, zachowując dobry kontrast i zrównoważoną ekspozycję. Nie ma tu nic złego w jakości nieruchomych zdjęć, z wyjątkiem dość niskiej rozdzielczości, choć w większości przypadków nie powinno to mieć znaczenia.

Posiadanie tylko jednego aparatu z tyłu czuje się w 2020 roku zupełnie źle, ale Pixel 4a radzi sobie dobrze bez dodatkowego ultraszerokokątnego lub teleobiektywu. Obsługiwany jest nawet 7-krotny zoom cyfrowy i jest to co najmniej godny podziwu wysiłek, aby uzyskać zoom cyfrowy. Zdjęcia są rejestrowane dość ostro, nawet 3 lub 4-krotnie, ale drobne szczegóły mają tendencję do rozmazywania się, jeśli pójdziesz dalej.

Pixel 4a odziedziczył również główne tryby aparatu swoich braci, w tym Night Sight do fotografowania w słabym oświetleniu, Astro Mode do fotografowania gwiazd i (oczywiście) Portrait mode. Każdy z tych trybów działa zasadniczo tak samo jak w przypadku Pixela 4 i wszystkie one działają tak samo (lub mniej więcej) jak ich flagowe odpowiedniki.

Selfies polegają na przednim czujniku 8MP 4a i działa on dość dobrze. Przy dobrym oświetleniu, Selfie zazwyczaj mają tak samo dobre przetwarzanie i wyglądają prawie tak samo dobrze jak ujęcia z głównego aparatu. Gdy oświetlenie jest słabsze, detale i ekspozycja mogą nieco osłabnąć, ale nie na tyle, by naprawdę pogorszyć jakość większości zdjęć. Dostęp do trybu Night Sight i Portrait można uzyskać również za pomocą przedniego aparatu fotograficznego.

Podsumowując, aparat Pixel 4a jest (o dziwo) najlepszy w swojej klasie.

Oprogramowanie i wydajność

The 4a żyje do standardu Pixel wysyłki z najnowszą wersją Androida i gwarancją szybkich aktualizacji na lata następne. Lekka, czysta skóra Androida działa szybko i gładko, bez czkawki, a 4a jest również jednym z niewielu urządzeń, które mogą pochwalić się nowym Google Assistant, który działa lokalnie i oferuje lepsze wsparcie dla bardziej naturalnych ciągłych rozmów.

Aplikacja Google Personal Safety, która jest wstępnie załadowana, a także Call Screening do automatycznego wyświetlania robocalli również wracają na 4a.

4a oznacza również utratę ikonicznej funkcji Pixel: Active Edge, który przybył z Pixel 2 i pozwolił na ściskanie boków telefonu, aby wezwać Google Assistant. Osobiście, kocham Active Edge i nienawidzę patrzeć, że odszedł, ale przyznaję, że Asystent jest już tak głęboko wpleciony w doświadczenie Pixel, że nie będzie go zbytnio przegapić. Po tym wszystkim, "Hej Google" lub szybkie machnięcie z dolnego rogu robi to samo z każdej sytuacji.

Jeśli chodzi o gesty i interakcje, 4a posiada wspaniały silnik wibracyjny do haptycznego sprzężenia zwrotnego. Google zawsze dobrze radzi sobie z tymi niematerialnymi czynnikami doświadczenia, a wibracje w rejestrze 4a jako ciasne, precyzyjne kliknięcia, które są szczególnie wspaniałe podczas pisania i odblokowywania telefonu.

Wewnątrz Pixel 4a ma chipset Snapdragon 730G i 6 GB pamięci RAM dla szybkiego działania, a także układ Titan M dla dodatkowego bezpieczeństwa. Nie są to najnowocześniejsze specyfikacje, ale są bardziej niż godne szacunku dla urządzenia średniotonowego, a ich działanie jest bardzo dobre. Codzienne przewijanie, korzystanie z aplikacji i wielozadaniowość są szybkie i szybkie, a 4a jest w stanie sprostać wymaganiom wizualnym większości gier.

Łączność i dźwięk

Jakość głośników to jedno z niewielu miejsc, w których można zaobserwować znaczny spadek w stosunku do flag Google, choć może być tak tylko dlatego, że głośniki Pixela 4 były naprawdę cholernie dobre. Konfiguracja stereo 4a brzmi dobrze, oferując ten sam ostry profil dźwiękowy i mocny, solidny bas, ale nie brzmi tak czysto i naturalnie. Maksymalny poziom głośności jest również użyteczny, ale nie imponujący, choć dźwięk pozostaje wolny od zniekształceń na dość wysokim poziomie.

Podobnie jak w przypadku Pixela 3a, na górze znajduje się gniazdo słuchawkowe dla osób, które nie chcą rezygnować z dźwięku przewodowego. Wewnątrz, NFC i Bluetooth 5.1 są obecne zgodnie z oczekiwaniami, chociaż Wi-Fi 6 (802.11ax) nie jest obsługiwany. Połączenia Bluetooth były stabilne i bezproblemowe, a funkcja NFC również działa normalnie.

Bateria

Pomimo niewielkich rozmiarów, żywotność baterii zapewniana przez akumulator 4a o pojemności 3140mAh jest zaskakująco godna podziwu, oferując regularnie czas pracy ekranu przekraczający 8 godzin. Google mówi, że bateria Adaptacyjna Pixel 4a nauczy Cię zachowań użytkownika i dostosuje się do nich tak, aby zapewnić najlepszą żywotność baterii. W większości przypadków użytkowania powinna wytrzymać cały dzień, nie pocąc się.

Pixel 4a obsługuje ładowanie 18W PD przez port USB-C, a pełne naładowanie z pustego akumulatora zajmuje około 90 minut przy użyciu dołączonej ładowarki. Niestety, podobnie jak w modelu 3a, brakuje bezprzewodowego ładowania, więc ładowanie przewodowe jest tutaj jedyną opcją.

NAME

GODZINDZINOMIERZ JEST LEPSZY

Google Pixel 4a

9h 27 min

Apple iPhone SE (2020)

9h 5 min

Samsung Galaxy A51

11h 35 min

Samsung Galaxy A71

11h 32 min

Konkurs

Rynek średniotonowy jest zdecydowanie bardziej nasycony niż rok temu, ale Pixel 4a wciąż zdoła postawić dobrą walkę. Jego największym konkurentem jest prawdopodobnie większy, potężniejszy OnePlus Nord, ale aparat i oprogramowanie nie są tak dopracowane jak oferta Google'a - i co ważne, Nord nie jest też dostępny w Ameryce Północnej.

Linia One firmy Motorola ma wiele dobrych opcji budżetowych, takich jak One Fusion+, ale żadna z nich nie jest w stanie dotknąć jakości obrazu 4a ani płynnego działania oprogramowania.

Profesjonaliści

  • Najwyższej jakości nieruchoma fotografia
  • Wypolerowane oprogramowanie i doświadczenie użytkownika
  • Lekka konstrukcja
  • Płynne działanie
  • Doskonała wartość

Cons

  • Brak ładowania bezprzewodowego lub obsługa 5G (na razie)
  • Plastikowa budowa
  • Brak hydroizolacji